Uczestnicy II edycji Konkursu

Kultura i edukacja
Miniatura obrazu

CKK JORDANKI

Pełna nazwa Inwestycji:

 CKK JORDANKI

Zgłaszający:

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Al. Solidarności 1-3
87-100 Toruń

Inwestor:

 Gmina Miasta Toruń

Generalny wykonawca:

Mostostal Warszawa SA (lider)
Acciona Infraestructuras S.A.(partner)

Projektant:

 Menis Arquitectos

Okres prac:

 9 kwietnia 2013 r. - 19 listopada 2015 r.

Lokalizacja:

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Al. Solidarności 1-3
87-100 Toruń

Wartość inwestycji:

 224 769 739,24 zł

CKK JORDANKI Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki zaprojektowane przez biuro projektowe Fernando Menisa, zostało otwarte 12 grudnia 2015 r. Budynek mieści w sobie wielofunkcyjną Salę Koncertową (dla 882 widzów) oraz Salę Kameralną (dla 287 widzów), scenę plenerową oraz podziemny garaż z 185 miejscami parkingowymi.

Budynek podzielono na dwie części: dwukondygnacyjną część podziemną wspólną dla całego obiektu oraz nadziemną (od 3-5 kondygnacji, na którą składają się pojedyncze budynk - Moduły 1-4). Pomiędzy modułami znajdują się szczeliny - przeszklone korytarze. Zaprojektowano je w celu wyizolowania akustycznego poszczególnych modułów, zapewnienia dostępu do światła dziennnego i umożliwienia komunikacji między modułami.

Front fasady jest cofnięty względem ulicy, przez co powstał plac stanowiący otwartą przestrzeń publiczną. 
Z tyłu budynku utworzono drugi plac tworzący widownię sceny plenerowej. Plac jest okolony zielonymi wzniesieniami. Scena plenerowa znajduje się w budynku M3 i jest otwierana za pomocą olbrzymich rozmiarów  bramy plenerowej.

CKK jest obiektem wielofunkcyjnym - umożliwia prezentację różnych produkcji scenicznych m.in. koncertów muzyki klasycznej, rozrywkowej, przedstawień operowych, teatralnych i baletowych, a także umożliwia organizację konferencji i kongresów.

CKK JORDANKI Akustyka Sali Koncertowej może być modyfikowana za pomocą mobilnych sufitów (5 kopuł). W obu salach  znajduje się system mobilnych widowni, dzięki któremu jest możliwość organizowania wydarzeń w układzie teatralnym jak i w układzie płaskiej podłogi. Obie sale mogą być ze sobą połączone za pomocą mobilnych ścian.

Wnętrze zostalo wykończone w autorskiej technologii pikado – stanowiącej konglomerat ceglano-żelbetowy oraz tufowo-żelbetowy, przez co uzyskano wyjątkowe walory wizualne. Zastosowany materiał nawiązuje do gotyckiej cegły toruńskiego Starego Miasta, oprócz tego pełni funkcję akustyczną - skomplikowana geometria pikado z cegłami pozwala odbijać dźwięk, natomiast zastosowanie porowatego tufu we foyer i barze zwiększa jego pochłanialność.

CKK Jordanki jest siedzibą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

  • Powierzchnia użytkowa całkowita: 18 162,25 m2
  • Kubatura: 158 183,01 m3
  • Liczba kondygnacji/wysokość nad poziom terenu 7/19,30 m

 

CKK JORDANKI CKK JORDANKI
CKK JORDANKI CKK JORDANKI
CKK JORDANKI CKK JORDANKI
 CKK JORDANKI CKK JORDANKI
CKK JORDANKI CKK JORDANKI


Patronaty

Województwo Mazowieckie Województwo Lubuskie Województwo Opolskie Województwo Kujawsko-Pomorskie Województwo ŚwiętokrzyskieWojewództwo ŁódzkieWFOŚiGW w Warszawie WFOŚiGW w Kielcach WFOŚiGW w Toruniu WFOŚiGW w Katowicach

ŚOIIB w Katowicach