Uczestnicy II edycji Konkursu

Tereny zieleni
Miniatura obrazu

Skwer im. Generała Grota-Roweckiego

Pełna nazwa Inwestycji:

Skwer im. Generała Grota-Roweckiego

Zgłaszający:

Gmina Wiązowna
ul. Lubelska 59
05-462 Wiązowna

Inwestor:

Gmina Wiązowna
ul. Lubelska 59
05-462 Wiązowna

Generalny wykonawca:

Mattise Matylda Poszwald-Gajewska
Kąck 18
05-462 Wiązowna

Projektant:

Mattise Matylda Poszwald-Gajewska
Kąck 18
05-462 Wiązowna

Okres prac:

od kwiecień 2015 r. do sierpień 2015 r.

Lokalizacja:

ul. Lubelska 59
05-462 Wiązowna
(przed Urzędem Gminy Wiązowna)

Wartość inwestycji:

80 629,00 zł

 

Skwer im. Generała Grota-Roweckiego

Teren przed Urzędem Gminy Wiązowna przez lata pozostawał zaniedbany. Nigdy przedtem nie wykorzystano potencjału miejsca położonego w centrum Wiązowny. Dziś jest tam skwer. Przestrzeń ogólnodostępna, otwarta, zadbana, przyjazna mieszkańcom. Skwer ciągle jest modernizowany. Zadbaliśmy o roślinność. Z inicjatywy najstarszych mieszkańców na terenie skweru umieszczono kamień, na którym jest popiersie Stefana Grota-Roweckiego. Stąd nazwa dla skweru. Dziś, zaniedbany dotąd plac jest miejscem, w którym kilka razy w roku odbywają się publiczne uroczystości. Miejscem, które dostało nowe życie i odmieniło otoczenie budynku urzędu. Przestrzeń nabrała estetyki, funkcjonalności, i bardzo spodobała się lokalnej społeczności.


Zakres rzeczowy inwestycji:

Zakres inwestycji obejmował wykonanie skweru na terenie działek 183 i 184 w. Wiązownie Gminnej przy Urzędzie Gminy. Centralną część skweru stanowi głaz naturalny, na którym zostały zamontowane tablice z czarnego granitu upamiętniające żołnierzy AK i gen. Grota-Roweckiego. Na kamieniu umieszczono także popiersie Stefana Grota-Roweckiego, wykonane przez mieszkańca naszej gminy, lokalnego artystę. Na skwerze urządzono alejki parkowe zachęcające do spacerów po skwerze. Urządzono zieleń poprzez nasadzenie roślin i krzewów tj. różanecznik wielokwiatowy, wrzos pospolity, byliny do 10 cm o żółtym i zielonym kolorze tworzące wzory wokół skweru, bukszpan wiecznie zielony, pigwowiec pośredni, jałowiec skalny, berberys, modrzew europejski, miłorząb dwuklapowy, funkia ogrodowa i inne kwiaty wieloletnie do 30 cm. W ramach inwestycji posadzono krzewy wzdłuż południowo-wschodniej części granicy skweru, urządzono alejkę przy galerii plenerowej. Wszystko to wkomponowano w porastające ten teren stare drzewa. Nowo powstały skwer przyczynił się do zdecydowanie lepszego odbioru przestrzeni przy urzędzie. Miejsce to stało się reprezentatywne i estetyczne. Jest harmonijne i poukładane, reklamy wiszące na płocie, które niegdyś biły po oczach teraz są już przeszłością.

 

Skwer im. Generała Grota-Roweckiego - przed adaptacją Skwer im. Generała Grota-Roweckiego
Skwer im. Generała Grota-Roweckiego Skwer im. Generała Grota-Roweckiego

Skwer im. Generała Grota-Roweckiego


Patronaty

Województwo Mazowieckie Województwo Lubuskie Województwo Opolskie Województwo Kujawsko-Pomorskie Województwo ŚwiętokrzyskieWojewództwo ŁódzkieWFOŚiGW w Warszawie WFOŚiGW w Kielcach WFOŚiGW w Toruniu WFOŚiGW w Katowicach

ŚOIIB w Katowicach