Adaptacja zdegradowanego budynku na mieszkania socjalne i chronione
oraz utworzenie Centrum Usług Społecznych w Czerwionce-Leszczynach przy ul. Młyńskiej 21A

Pełna nazwa Inwestycji:
Adaptacja zdegradowanego budynku na mieszkania socjalne i chronione oraz utworzenie Centrum Usług Społecznych w Czerwionce-Leszczynach przy ul. Młyńskiej 21A

Zgłaszający:
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach

Inwestor:
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach

Generalny wykonawca:
F-Bud Sp. z o.o., Wodzisław Śląski

Projektant:
Energosystem Rybnik Sp. z o.o., Rybnik

Okres prac:
09.08.2018 – 28.02.2019

Lokalizacja:
ul. Młyńska 23A w Czerwionce-Leszczynach, działka nr 5961/220 i 4734/220

Wartość inwestycji:
5 940 462 zł

Adaptowany budynek mieszkalny przy ul. Młyńskiej 21A w Czerwionce-Leszczynach wybudowano w latach 70/80-tych XX w. jako hotel robotniczy dla pracowników KWK ‘Dębieńsko’. Po likwidacji kopalni pełnił funkcję noclegową dla pracowników firm prowadzących prace w okolicy Czerwionki-Leszczyn, a Zakład Gospodarki Mieszkaniowej z siedzibą w Czerwionce-Leszczynach przy ul. Ligonia 5c przyjął nieruchomość w użyczenie.

Hotel wybudowano jako budynek 5-kondygnacyjny, podpiwniczony, prefabrykowany, składający się z czterech przylegających segmentów oraz piętrowej części pełniącej funkcję biurową i częściowo gastronomiczną, wybudowanej metodą tradycyjną. Obiekt posiadał również obecnie wyburzoną stołówkę i sklep, połączone z budynkami wewnętrzna komunikacją oraz portiernię.

Gmina Czerwionka-Leszczyny aktywnie aktywie uczestniczy w pozyskaniu środków z funduszy unijnych, stąd decyzja o opracowaniu projektu adaptacji zdegradowanego budynku na mieszkania socjalne i chronione oraz utworzenie Centrum Usług Społecznych w części istniejącego kompleksu. Projekt obejmował swym zakresem 2 segmenty oraz piętrowy budynek, a inwestycję współfinansowano z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Zakres prac:

  1. 1. zaprojektowano 51 mieszkań, w tym 10 chronionych i 2 dla osób niepełnosprawnych,
  2. 2. uzyskano łącznie 1 648,95m2 powierzchni mieszkań i 509,81m2 przypisanych piwnic lokatorskich
  3. 3. pomieszczenia wspólne, komunikacja to 484,27m2
  4. 4. Centrum Usług Społecznych zajmuje 344,36m2
  5. 5. Kubatura zadatowanej części budynku wynosi 11 949,45m3.

 

Istniejącą powierzchnię podzielono na lokale wyposażone w łazienki oraz kuchnie lub aneksy kuchenne. Do każdego mieszkania przypisano pomieszczenie gospodarcze w piwnicy, pełniące rolę np. schowka na rowery. Łazienki wyposażono w natrysk z brodzikiem, misę ustępową, umywalkę oraz miejsce na pralkę. W kuchniach i aneksach kuchennych przewidziano zlewozmywaki oraz podejścia elektryczne na piece elektryczne 2 lub 4-palnikowe. Do podgrzewania wody zaprojektowano pojemnościowe podgrzewacze wody.

Wykonano nową instalację elektryczną, odgromową, instalację TV i internetową, w części pomieszczeń wentylację mechaniczną, a także wodno-kanalizacyjną z odprowadzeniem ścieków sanitarnych do sieci. Wyprzedzającą Inwestor zadbał o możliwość odprowadzenia ścieków sanitarnych do oczyszczalni ścieków, budując w 2017 r. przepompownię oraz sieć przystosowaną do odbioru ścieków, z uwzględnieniem możliwości przyłączenia nowych obiektów.

Budynek dostosowano do obowiązujących norm w zakresie przenikania ciepła, ściany zewnętrzne ocieplono, wymieniono okna i drzwi. Budynek ogrzewany jest z sieci miejskiej, co wpisuje się w tak ważną ochronę klimatu. Zlikwidowano bariery dla osób niepełnosprawnych, projektując 2 podjazdy dla niepełnosprawnych oraz windę.

W budynku piętrowym mieści się Centrum Usług Społecznych skierowane w swych działaniach do lokalnej społeczności, salą szkoleniową wyposażoną w stoły bilardowe, projektor multimedialny oraz pomieszczenia biurowe i socjalne dla pracowników OPS.

Zadbano również o najmłodszych mieszkańców organizując dla nich świetlicę, w której mogą przebywać bawiąc się i jednocześnie integrując. Dla potrzeb rekreacyjnych przy budynku powstał plac zabaw dla dzieci wyposażony w różne urządzenia, siłownia pod chmurką oraz boisko. Pozwala to mieszkańcom na wspólne i aktywne spędzanie czasu. Latem 2019 r. przy współudziale lokalnych radnych oraz pracowników giny zorganizowano festyn dla dzieci.

Komunikację pieszo-jedną wykonano z betonowej kostki brukowej, z powierzchni wydzielono miejsca na zieleńce. W miarę możliwości zachowano istniejące drzewa, wykonano pielęgnacyjne przycięcia oraz nowe nasadzenia. Przewidziano miejsca postojowe dla samochodów, w tym dla osób niepełnosprawnych. Wykonano również zadaszone miejsce gromadzenia odpadów z uwzględnieniem segregacji zgodnej z ustawą.

Budynek zyskał nowe życie, nowy wygląd oraz wielu lokatorów, którzy w różny sposób, często przy pomocy OPS próbują tak jak budynek zyskać nowe życie, nowe szanse i możliwości.