Budowa gminnego przedszkola w Sępólnie Krajeńskim

Pełna nazwa Inwestycji:
Budowa gminnego przedszkola w Sępólnie Krajeńskim

Zgłaszający:
Gmina Sępólno Krajeńskie

Inwestor:
Gmina Sępólno Krajeńskie

Generalny wykonawca:
Zakłąd Transportu i Usług Sp. z o.o.

Projektant:
Firma Budowlano-Konsultingowa ML-BUD P.B.P.H. S.C. Mariusz, Leszek Czyszek

Okres prac:
27.05.2022-28.08.2023 r.

Lokalizacja:
Gmina Sępólno Krajeńskie, ul. Targowa

Wartość inwestycji:
10 400 610,70 zł

Budowa nowego przedszkola w Sępólnie Krajeńskim była zadaniem priorytetowym, stanowiącym odpowiedź na pilną potrzebę związaną z brakiem miejsc w przedszkolach oraz dużą liczbą chętnych do podjęcia nauki przedszkolnej najmłodszych mieszkańców gminy, ograniczone miejsca lokalowe uniemożliwiające dzieciom dostęp do edukacji.

Nowe przedszkole powstało przy ulicy Targowej na osiedlu Jana Pawła II. Budynek jest parterowy, niepodpiwniczony z ośmioma oddziałami przeznaczonymi dla ok. 200 dzieci, w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Nowe przedszkole jest w pełni nowoczesne, przestronne (jego powierzchnia użytkowa to 1403,30 metry kwadratowe), ponadto zostało kompleksowo urządzone. Wnętrze jest bardzo kolorowe, a przez to przyjazne dla dzieci. Sale zostały urządzone tak, aby jak najlepiej wykorzystać ich przestrzeń do nauki i zabawy. W ramach realizacji projektu zakupiono stoliki, krzesła, szafy. W przedszkolu działa nowoczesna kuchnia, wyposażona w niezbędny sprzęt do przygotowywania posiłków. Obiekt zasilany jest za pomocą pomp ciepła, a na dachu przedszkola zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, wytwarzające energię elektryczną. Frontowa ściana budynku przyozdobiona jest kolorowym napisem informującym o nazwie przedszkola. Do przedszkola przylega plac zabaw z nowoczesnymi urządzeniami, ścieżkami, chodnikami i ławeczkami. W pobliżu przedszkola powstała nowa droga, miejsca parkingowe, zieleń, wszystko jest oświetlone, a teren samego przedszkola ogrodzony.

W pomieszczeniach kuchni i zmywalni oraz zajęć ruchowych zastosowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, realizowaną przez 2 centrale wentylacyjne nawiewno-wywiewne. W całym budynku zastosowano oprawy oświetleniowe LED klasy energetycznej A++ oraz oprawy ewakuacyjne i awaryjne LED. Jako źródło ciepła na cele centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody zainstalowano na dachu budynku kaskadę 4 pomp ciepła powietrznych, inwerterowych o konstrukcji typu monoblock, klasa efektywności energetycznej A+++ dla temperatury zasilania 35ºC oraz klasą A++ dla temperatury 55ºC

Wymagania dla nowego budynku według przepisów techniczno-budowlanych wskazują, iż wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną nie powinien przekroczyć 70,00 kWh/(m2 · rok), zgodnie z opracowanym świadectwem charakterystyki budynku przedszkola wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wynosi 56,61 kWh/(m2 · rok), natomiast udział w odnawialnych źródłach energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową wynosi 79,49%. Cały budynek wykonany w nowoczesnej technologii, odpowiadający i spełniający standardy w zakresie nowego, ekologicznego budownictwa.