Budowa żłobka miejskiego w Knurowie

Pełna nazwa Inwestycji:
Budowa żłobka miejskiego w Knurowie

Zgłaszający:
Gmina Knurów, ul. dr. Floriana Ogana 5, 44-190 Knurów

Miejskie Centrum Edukacji w Knurowei, Al. Lipowa 12, 44-196 Knurów

Inwestor:
Gmina Knurów, ul. dr. Floriana Ogana 5, 44-190 Knurów

Żłobek Publiczny w Knurowie, ul. Lotników 3, 44-196 Knurów

Generalny wykonawca:
1. PPHU 'INFO-BUD’ Krzysztof Małek, ul. Kwiatowa 11,44-218 Rybnik

2. Zakład Stolarski i Remontowo-Budowlany 'TOMAN’ Daniel Toman, ul. Kościuszki 61, 44-351 Turza Śląska

Projektant:
Budynek żłobka: KOSZT-BUD Zakład Usług Projektowo-Kosztorysowych i Nadzoru Inwestorskiego Dariusz Majre, ul. Dworcowa 10/3, 44-190 Knurów

Plac zabaw żłobka: PROJEKT PLUS ARCHITEKCI s.c. Grzegorz Tkacz, Tomasz Borkowski, Pl. Krakowski 10, 41-800 Zabrze

Okres prac:
03.02.2016 r -01.08.2017 r.

Lokalizacja:
ul. Wiosenna 1, 44-196 Knurów

Wartość inwestycji:
6 886 165,40 zł

 

Niewystarczające liczba miejsc opieki na dzićmi do lat 3 spowodowała, że dla Gminy Knurów priorytetem stała się budowa nowego żłobka. Inwestycja z poprawą sytuacji w gminie w tym zakresie rozpoczęła się w lutym 2016 r., a zakończyła w sierpniu 2017 r. Nowy czteroodziałowy Miejski Żłobek w Knurowie został zbudowany przy ul. Wiosennej 1, usytuowanej na jednym z najbardziej zagęszczonych pod względem mieszkańców osiedli Knurowa.

W 2017 r. żłobek oferował 96 mijesc dla dzieci, natomiast z początkiem 2018 r. oferuje 120 miejsc, czyli o 80% więcej mijesc opieki w gminie niż w latach ubiegłych. Miejski Żłobek w Knurowie jest najwiekszą pod względem liczby miejsc instytucją opieki na dziećmi dla lat 3 w powiecie gliwickim.

W budynku miejskiego żłobka powstały cztery sale dydaktyczne, w każdej oddzielny węzeł sanitarny. Przy salach znajdują się pomieszczenia magazynowe na leżaki i pościel oraz magazyny i szatnie podręczne. Wyjścia z każdej sali prowadzą bezpośrednio na ogrodzony plac zabaw oraz główny korytarz. Ponadto w budynku żłobka znajduje się nowoczesna Sala Doświadczania Świata, kuchnia wraz z zapleczem, stołówka oraz skrzydo biurowo-socjalne. Każde pomieszczenie zostało wyposażone w nowoczesne oraz funkcjonalne meble i sprzęty. Układ pomieszczeń w bloku żywieniowym spełnia wszystkie niezbędne warunki do dostarczania produktów, ich przechowywania, przygotowywania do dalszej obróbki, gotowania, podgrzewania, rodzielania, porcjonowania i podawania dzieciom.

Na szczególną uwagę zasługuje Sala Doświadczania Świata, która tworzy przyjazne warunki do wszechstronnego rozwoju dziecka – oddziaływanie na zmysły poprzez dotyk, dźwięki, muzykę, zapachy, światło, uzyskując efekt pobudzenia lub wyciszenia w wybranych obszarach percepcji. Wśród sprzętów, które znajdują się w Sali doświadczania Świata są emiter zapachów, kącik lustrzany z wyposażeniem, reflektor punktowy oświetlający kulę lustrzaną, ośmiopunktowy tor świetlno-dźwiękowy, reflektor UV oświetlający tapetę UV, lustro akrylowe, tunel nieskończoności, podest tapicerowany z kolumnami wodnymi, łóżko wodne z podstawą muzyczną oraz kurtyna światłowodowa. Ze względu na wymierne korzyści dla dzieci Sala Doświadczania Świata dostępna jest również dla zorganizowanych grup maluchów z miejskich przedszkoli.

Na terenie Miejskiego Żłobka w Knurowie znajdują się specjalnie przystosowane dla dzieci w wieku do lat 3 cztery tarasy oraz trzy zadaszone ztruim łączące poszczególne części budynku. Poza tym zbudowany plac zabaw o nawierzchni poliuretanowej i mineralnej, na którym znajdują się między innymi piaskownice, ścianki funkcyjne, różnego rodzaju ławki dla dzieci, aktywne ścianki wspinaczkowe, stoliki dziecięce, dwuwieżowy zestaw zabawowy za ślizgawką, tunel z rury polietylenowej, huśtawki jednoosobowe na sprężynie, labirynt oraz domek malucha z aplikacjami.

Powierzchnia działki, na której powstał Miejski Żłobek w Knurowie wynosi 8 646m2, w tym:

– 2 153,15m2 powierzchni zabudow, w tym 1 619,89m2 powierzchni wewnętrznej,

– 381,32m2 powierzchni zawnętrznej (tarasy, atrium, strefa wejścia)

– 2 802m2 powierzchni placu zabaw,

– 3 309,53m2 terenów zielonych/pozostałych.

Miejski Żłobek w Knurowie został zaprojektowany, aby zapewnić dzieciom jak największą ilość światła dziennego poprzez liczne przeszklenia.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest również zamontowanie kolektorów słonecznych na dachu budynku, wykorzystywanych do pogrzewania wody, zastosowanie ekologicznego ogrzewania gazowego oraz używanie na terenie całego obiektu wyłącznie energooszczędnego oświetlenia ledowego.

Budynek żłobka jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Całkowity koszt inwestycji, obejmujący swym zakresem budowę budynku i wyposażenie żłobka oraz budowę placu zabaw i zagospodarowanie terenów zielonych wyniósł 8 439 445,29 zł (brutto).