Budynek usługowy ekspozycyjno-logistyczny
wraz z częścią biurową, socjalną i showroom’em

Pełna nazwa Inwestycji:
Budynek usługowy ekspozycyjno-logistyczny wraz z częścią biurową, socjalną i showroom’em.

Zgłaszający:
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Promerol S.A.

Inwestor:
Schachermayer Polska Sp. z o.o.

Generalny wykonawca:
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Promerol S.A.

Projektant:
APA Zalewski Bubak Sp. z o.o. Sp. k.

Okres prac:
01.10.2019- 07.12.2020

Lokalizacja:
Kryspinów 517, 32-060 Liszki

Wartość inwestycji:
14 968 679,64 zł

 

W 2020 roku firma Promerol jako Generalny Wykonawca inwestycji wybudował dla austriackiej firmy Schachermayer budynek usługowo- logistyczny w Kryspinowie obok Krakowa.

Budynek pełni funkcję budynku usługowego, ekspozycyjno – logistycznego, wraz z częścią biurową, socjalną, showroom’em. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu to 2359 m2. W budynku będzie się odbywać ekspozycja asortymentu, sprzedaż detaliczna, a także obsługa logistyczna zamówień regionalnych – tj. odbiór transportów z magazynu centralnego i po przepakowaniu wysyłka do odbiorców docelowych.

Ze względu na funkcję obiektu niewątpliwym jego atutem jest lokalizacja przy węźle autostradowym. Swoją bryłą oraz wielkością nawiązuje do istniejącej zabudowy i układu urbanistycznego, na który składają się średniej wielkości hale o charakterze logistyczno- usługowym. Budynek wyróżnia się wysokiej jakości estetyką oraz barwą nawiązującą do marki właściciela obiektu.

W związku z tym, że procesy będą obsługiwane przez wielu pracowników zarówno biurowych jak i fizycznych postawiono na ergonomiczne rozwiązania oraz szereg udogodnień zapewniających odpowiedni komfort pracy Użytkowników. Niezwykle ważnymi aspektami przy budowie obiektu były również jego trwałość, jakość, niskie koszty utrzymania, wpływ na środowisko oraz dbałość o każdy detal.

W budynku świadomie zastosowano rozwiązania proekologiczne mające na celu ograniczenie emisji, zmniejszenie śladu węglowego oraz wpływające na ekonomiczność użytkowania. Całość budynku pokryta została dachem biosolarnym. Rozwiązanie takie polega na połączeniu dachu zielonego z panelami fotowoltaicznymi i solarnymi. Budynek sam produkuje energię, a zastosowanie dachu zielonego generuje duże oszczędności energetyczne, stanowi barierę przed nadmiernym nagrzaniem wnętrza budynku latem minimalizując potrzebę klimatyzacji oraz ogranicza koszty ogrzewania budynku zimą. Poprzez zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej rozwiązanie takie przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla oraz zapewnia retencję wody opadowej. Warstwa ziemi na dachu z nasadzeniami zieleni chroni również konstrukcję pokrycia dachowego przed uszkodzeniami, poza drobnymi pracami ogrodniczymi dach nie wymaga konserwacji i napraw. Warto tutaj zaznaczyć, iż zarówno część biurowa jak i hala o wymiarach 26m x 57m zostały wykonane w technologii dachu biosolarnego, co na rynku polskim jest rozwiązaniem niespotykanym

Część budynku biurowo socjalna pokryta została elewacją wentylowaną z izolacją z wełny mineralnej oraz wykończeniem z płyt z Cortenu. Takie rozwiązanie techniczne zapewnia odpowiedni mikroklimat w budynku oraz wysoki komfort użytkowania ze względu na swoją przepuszczalność, odporność na działanie środków chemicznych, grzybów i pleśni oraz ze względu na wysokie parametry akustyczne i cieplne.

Stal Corten nadaje szykowanego oraz bardzo nowoczesnego wyglądu budynkowi, a przy tym będąc materiałem pokrytym naturalną powłoką patyny w kolorze rdzy jest wysoko odporny na korozję, czynniki atmosferyczne, a przede wszystkim jest materiałem samopielegnującym się i nie wymaga mycia oraz zabiegów konserwacyjnych.

Część halową pokryto płytami warstwowymi z wypełnieniem z wełny mineralnej. Ograniczenie strat ciepła w zimie spowodowane otwieraniem hali i tym samym oszczędność energii zużytej do ogrzania hali odbywa się dzięki kurtynom powietrznym zlokalizowanym przy bramach do hali. Zadbano również o przegrody poziome izolujące warstwy gruntu , pod cała powierzchnią hali wykonano warstwę termoizolacyjną z styroduru grubości 15 cm.

Budynek charakteryzują również wysokiej klasy przegrody szklane znacząco wpływające na komfort pracy użytkowników, odpowiednią ilość światła dziennego a także na parametry izolacyjne budynku. Przeszklenia w pomieszczeniach ekspozycyjnych i biurowych zostały zorientowane na południe celem maksymalnego doświetlenia pomieszczeń światłem słonecznym. Ochronę przed intensywnym słońcem, przegrzewaniem się obiektu przez powierzchnie szklane zapewniają zewnętrzne perforowane żaluzje fasadowe.

Budynek poprzez zastosowane technologie przystosowany jest do zmiennych warunków atmosferycznych. Automatyka żaluzji oraz świetlików zapewnia inteligentne reagowanie w przypadku silnych podmuchów wiatru czy intensywnych opadów deszczu bądź śniegu.

Inteligentne systemy elektroniczne wspomagają użytkowników w codziennym użytkowaniu obiektu . Budynek zaopatrzony jest w m.in. w system kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, monitoringu CCTV, audio- wideo, LAN. Ponadto systemy takie jak: sygnalizacji pożaru, oddymiania czy detekcji gazu reagują na nieprzewidziane zdarzenia mające wpływ na bezpieczeństwo użytkowników oraz trwałość konstrukcji budynku.

Ogrzewanie budynku w części biurowo- socjalnej w całości zapewnione jest poprzez ogrzewanie podłogowe, natomiast w hali realizowane jest poprzez nagrzewnice nadmuchowe zapewniające szybkie dogrzanie hali podczas otwierania bram przeładunkowych . Odpowiedni komfort pracy w upalne dni zapewnia system klimatyzacji.

Obiekt zaopatrzony jest w system wentylacji mechanicznej zapewniający stałą cyrkulację powietrza oraz jego filtrację chroniąc użytkowników przed zbytnim zanieczyszczeniem powietrza.

W stosunku do obiektu budowlanego użyteczności publicznej zapewnione zostały niezbędne warunki do korzystania z niego przez osoby niepełnosprawne ruchowo, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich poprzez udogodnienia w łazienkach, wydzielone miejsca parkingowe oraz windę, która zapewni dostęp do części biurowej zlokalizowanej na 1 piętrze.