Geniusz z Miasta Światła - mural poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi

Pełna nazwa Inwestycji:
Geniusz z Miasta Światła – mural poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi

Zgłaszający:
Miasto Gorlice

Inwestor:
Miasto Gorlice

Generalny wykonawca:
Mariusz Brodowski (MGR Mors)

Projektant:
Sylwia Malon (CanitiemArt)

Okres prac:
wrzesień – październik 2022

Lokalizacja:
Gorlice 38-300, ul. Wąska 7

Wartość inwestycji:
36 660,00 zł

Na przełomie września i października 2022 r., na ścianie budynku gorlickiego Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza, powstał wyjątkowy, wielkopowierzchniowy (ponad 120 m2) mural poświęcony Łukasiewiczowi.
Koncepcja i wykonanie muralu powierzone zostało Mariuszowi Brodowskiemu działającemu pod pseudonimem Mgr Mors – artyście, który ma doświadczenie w realizacji grafik wielkoformatowych o unikalnym wyglądzie i charakterze. W realizację prac zaangażowani zostali też uczniowie z Miejskich Zespołów Szkół – 7 października 2022 r. wzięli udział w finalnym malowaniu fragmentu grafiki na ścianie muzeum. Dzięki takiemu zaangażowaniu lepiej poznali historię swojego miasta oraz przekonali się jak wygląda praca artysty.

Duża grafika, widoczna już z daleka, w wyjątkowy sposób upamiętniła postać Ignacego Łukasiewicza – wielkiego wynalazcy, odkrywcy i filantropa, którego historia nierozerwalnie związana jest z historią Gorlic. To dzięki niemu, dziś Gorlice nazywane są Miastem Światła – właśnie w Gorlicach, w dzierżawionej w budynku Ratusza aptece, jego eksperymenty nad destylacją ropy naftowej zakończyły się sukcesem – opracował tutaj przepis na „naftę doskonałą”. Uzyskana w wyniku destylacji złota ciecz, idealnie nadawała się jako paliwo do lampy naftowej. Wynalazca nie ustawał jednak w pracy nad dalszym doskonaleniem konstrukcji lampy – jako społecznikowi, przyświecał mu cel – stworzyć lampy bezpieczne w użyciu, tanie i powszechnie dostępne. Dzięki temu wynalazek trafił pod strzechy, a w 1854 r., także na gorlickie skrzyżowanie – pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, rozświetliła ruchliwy, węgierski trakt.

Mural jest hołdem artystycznym dla wynalazcy. Umocnił wizerunek Gorlic jako Miasta Światła, upamiętnił rok 2022, ustanowiony przez Sejm Rokiem Ignacego Łukasiewicza, a przede wszystkim, przybliża gorliczanom i przyjezdnym wyjątkową historię Ignacego Łukasiewicza. Mural powstał w ramach projektu Gorlickiego Centrum Kultury i Miasta Gorlice pn. „Łukasiewicz – polski geniusz”, który uzyskał dofinansowanie z Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Mural powstał na podstawie grafiki wykonanej na zlecenie Miasta Gorlice przez Sylwię Malon, działającą pod pseudonimem CanitiemArt