Mural z okazji rocznicy 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego

Pełna nazwa Inwestycji:
Mural z okazji rocznicy 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego.

Zgłaszający:
Jastrzębie-Zdrój – miasto na prawach powiatu

Inwestor:
Jastrzębie-Zdrój – miasto na prawach powiatu

Generalny wykonawca:
WALLART TOMASZ SMIESZKOŁ

Projektant:
Ewa Podlodowska

Okres prac:
05-21.08.2020

Lokalizacja:
Jastrzębie-Zdrój, ul. Śląska 27-31

Wartość inwestycji:
33 625,00 zł

 

Mural z okazji 40. Rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego to pierwszy nowoczesny mural stworzony w Jastrzębiu-Zdroju. Liczy sobie 16 m wysokości i 10 m szerokości, a ulokowany został w samym centrum miasta – dzięki czemu pozostaje widoczny dla wszystkich, przemierzających główną arterię Jastrzębia-Zdroju.

Mural w pigułce przedstawia najistotniejsze wydarzenie w najnowszej historii miasta podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego. W prostej, graficznej formie można odnaleźć każdy z wypracowanych w 1980 roku postulatów: od wolnych sobót przez obniżenie wieku emerytalnego dla pracowników dołowych po wyrównanie płac.

Sposób w jaki zostały one ze sobą połączone, pokazuje jak działania poszczególnych ludzi, składają się na jeden mechanizm zmian. Choć głównym tematem muralu są wydarzenia z niedalekiej przeszłości, obraz jest wolny od politycznych akcentów. Stylistyką nawiązuje do głównych trendów estetycznych epoki.

Projekt muralu wykonała graficzka Ewa Podlodowska. Wyłoniono go spośród 200 prac zgłoszonych do ogólnopolskiego konkursu ( w jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Adama Pociechy z katowickiego ASP zasiadali artyści z całej Polski). Poziom muralu był na tyle wysoki, ze zdecydowano o przyznaniu dodatkowych nagród i wyróżnień.

Mural wykonany został z pomocą specjalnie przygotowanych szablonów. Do wysokości 3 metrów został pokryty powłoką antygraffiti.

Inwestycja Roku UM Jastrzębie-Zdrój