Osiedle Różane

Pełna nazwa Inwestycji:
Osiedle Różane

Zgłaszający:
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
ul. Krasińskiego 14
40-019 Katowice

Inwestor:
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
ul. Krasińskiego 14
40-019 Katowice

Generalny wykonawca:
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Budimiex Sp. z o.o.

Projektant:
Biuro Projektów Architektonicznych sp. z o.o.
generalny projektant: dr inż. arch. Jan Pallado

Okres prac:
kwiecień 2014 – sierpień 2015

Osiedle Różane to drugi etap osiedla Sławka, które realizujemy w Katowicach przy zbiegu ulic Witosa i Sławka. Nowoczesna architektura osiedla i funkcjonalne rozwiązania łączą się tutaj ze śląską tradycją. Prosta i uporządkowana bryła oraz kolor elewacji ozdobionej motywem roślinnym – różą, odnosi się bezpośrednio do fasady budynku poczty położonej w historycznej dzielnicy Katowic – Nikiszowcu. Docelowo Osiedle Różane będzie tworzyło kompleks 4 siedmiokondygnacyjnych budynków z 55 komfortowymi i nowoczesnymi mieszkaniami.

Pierwszy budynek mieszkalny oddany do użytkowania we wrześniu 2015 roku został zaprojektowany i wykonany z myślą o ograniczeniu kosztów jego realizacji i eksploatacji. Budynek ma zwartą, oszczędną bryłę, o regularnych podziałach elewacji i powtarzalnych rytmach okien typu portfenetr. Mieszkania zaprojektowane według jednolitej zasady, obejmującej możliwość połączenia lub oddzielenia kuchni od pokoju dziennego.

Budynek jest niepodpiwniczony i posiada 7 kondygnacji nadziemnych. Chłonność budynku to 55 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej mieszkań 2 703,21 m2. W budynku przeważają mieszkania dwupokojowe (70%), pozostałe to mieszkania trzy i jednopokojowe. Mieszkania wykonano w przedziale od 36,97m2 do 57,61m2. Każde mieszkanie posiada balkon a mieszkania usytuowane na parterze posiadają przynależny taras z ogródkiem przydomowym.

W parterze budynku przewidziano: pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Na parterze przewidziano także mieszkanie przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wszystkie mieszkania oddano w najem w standardzie „pod klucz”.

Klatka schodowa oświetlona jest ledowym światłem sztucznym włączanym za pomocą czujnika ruchu, w uzupełnieniu światłem dziennym poprzez świetlik dachowy.

Fundament budynku stanowi płyta żelbetowa monolityczna gr.55cm. Ściany żelbetowe gr. 20.0 cm. Stropy – żelbetowe zespolone gr.16.0 cm. Ściany osłonowe z pustaków ceramicznych gr. 20.0 cm. Schody wewnętrzne żelbetowe monolityczne. Stropodach żelbetowy, hydroizolacja z papy wentylowanej. Ocieplenie styropianem systemowym NRO na oddziaływanie ognia od zewnątrz gr. 40-60 cm. Ocieplenie metodą lekką mokrą: styropian i tynk silikonowy na siatce. Na parterze wykończenie tynkiem mozaikowym, wodoodpornym. W strefie wejścia okładzina klinkierowa – system wklejania płytek bezpośrednio w warstwę ociepleniową.

Okna typu portfenetr termoizolacyjne (k=1,1 W/(m2K) z PVC, z zewnątrz okleinowane folią w kolorze srebrzystym, od wewnątrz białe. Drzwi wejściowe do budynku i drzwi z wiatrołapu do korytarza– ślusarka aluminiowa w kolorze srebrzystoszarym z samozamykaczami, wyposażona w blokady mechaniczne. Drzwi do mieszkań na parterze dostępnych bezpośrednio z korytarza, drzwi do korytarzy, a także do pomieszczeń na wózki i rowery oraz do zespołu pomieszczeń. technicznych – EI30 z samozamykaczami. Drzwi do rozdzielni elektrycznej EI60. Drzwi wejściowe do mieszkań z wytłumieniem hałasu i bolcami antywyważeniowymi, kolor jasnoszary. Drzwi wewnątrzlokalowe typowe, płytowe pełnie, do łazienek z kratkami nawiewnymi i małą szybą. Ścianki działowe w mieszkaniach gipsowe gr. 10 cm, w pomieszczeniach technicznych silikatowe, spoinowane, gr. 12 cm. W mieszkaniach tynki gipsowe, na ścianach betonowych gr. 1 cm, na ścianach murowanych ceramicznych gr. 2 cm, w postaci gładzi gipsowo – cementowej z naciągnięciem warstwy cekolu, szlifowane. Ścianki gipsowe nietynkowane, zatarte. Malowanie farbą emulsyjną w kolorze białym. W łazienkach płytki ceramiczne na ścianach i posadzkach. Posadzki korytarzy, klatki schodowej i częściowo ściany – płytki gresowe. Posadzki w strefie kuchennej, przedpokojach oraz łazienkach z płytek gresowych w kolorze szarym. W pokojach panele podłogowe o klasie ścieralności min. AC4.

Łazienki wyposażone w w.c. kompakt ze spłuczką ceramiczną i umywalkę, wanna akrylowa obudowana, grzejnik, możliwość podłączenia pralki automatycznej. Kuchnie wyposażone w zlewozmywak dwukomorowy i kuchenkę elektryczną z piekarnikiem oraz możliwość podłączenia zmywarki.

W ramach inwestycji wykonano także przyłącza wodno – kanalizacyjne i pełne zagospodarowanie terenu: drogi, chodniki, ogrodzenia, oświetlenie terenu, zieleń, plac zabaw, elementy małej architektury, miejsca postojowe w poziomie terenu w ilości 55 szt. oraz przekładki kolidujących z budową budynku sieci infrastruktury technicznej.

Wbrew dominującej we współczesnej architekturze, a mającej źródło w doktrynie wczesnego modernizmu, niechęci do barwy i ornamentu, budynek ma czerwoną barwę i cztery murale z motywem róży. Kolejne budynki będą miały tę samą barwę i podobne murale, lecz w każdym z nich inne i usytuowane w innych miejscach elewacji niż w zrealizowanym budynku. Barwa budynków i murale nawiązują do tradycji śląskiego budownictwa patronackiego z czerwonej cegły, któremu także nieobce były dekoracje i zdobienia, a także do historycznych i współczesnych wzorców zastosowana barwy w osiedlach mieszkaniowych. Są też kontynuacją twórczych poszukiwań autora – dr hab.inż.arch. Jana Pallado – w tym zakresie.