Renowacja faktury z kolorystyką budynku oraz remontem balkonów i loggi

Pełna nazwa Inwestycji:
Renowacja faktury z kolorystyką budynku oraz remontem balkonów i loggi

Zgłaszający:
Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa

Inwestor:
Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa

Generalny wykonawca:
TERMO – ZEDBUD Sp. z o.o.

Projektant:
Usługi Projektowe – Architekt – Anna Buczek, Katowice ul. Lelków 12/3

Okres prac:
08.07.2019 – 30.11.2020 r.

Lokalizacja:
Katowice, ul. Grażyńskiego 7-7A

Wartość inwestycji:
1 505 707,38 zł

 

Remont elewacji – renowacja faktury z kolorystyką budynku oraz remontem balkonów i loggi budynku mieszkalnego wielorodzinnego, 40-126 Katowice, ul. Grażyńskiego 7-7A, dz. nr 39.

Budynek mieszkalny, wielorodzinny, składający się z 3 segmentów VIII kondygnacyjnych, dwuklatkowych w 100% podpiwniczony. Budynek zrealizowano w technologii monolitycznej, szkieletowej, wybudowany w latach 1963-1964. W parterze znajdują się mieszkania, usługi, garaże, powyżej – mieszkania.

Naprawa elewacji ocieplonej:

 1. 1. usunięcie odspajającego się tynku cienkowarstwowego ze ścian,
 2. 2. oczyszczenie powierzchni z glonów i zagrzybienia preparatem Sto Prim Fugnal,
 3. 3. umycie ścian środkami bez detergentów,
 4. 4. oczyszczenie odsłoniętej warstwy klejowej,
 5. 5. mocowanie istniejącego ocieplenia łącznikami w ilości 4 szt.m2
 6. 6. zagruntowanie powierzchni środkiem Sto Prim Plex,
 7. 7. naklejenie tkaniny szklanej o gęstości 145 g/m2, zaprawą zbrojącą Sto-Armierugsputz
 8. 8. gruntowanie środkiem Sto pod tynk,
 9. 9. zatarcie powierzchni tynkiem silikonowym Sto Silco K, gr. ziarna 2 mm,
 10. 10. wymiana kratek w otworach wentylujących przestrzeń stropodachu.
  Stan istniejący balkonów i loggi

Istniejące balkony od strony wschodniej i zachodniej wykonane są w kształcie trójkąta prostokątnego o wymiarach dłuższy bok o dł. około 360 cm, krótszy około 133 cm. Balustrada od strony dłuższego boku wykonana była z trójkątnej płyty żelbetowej zamocowanej w płycie balkonu. Pozostała część wypełnienia balustrady – stalowa. Balustrada od strony krótszego boku w całości – stalowa. Istniejące balustrady loggii od strony południowej wykonane były ze stali. W loggiach występowały ścianki działowe przeszklone szkłem zbrojnym osadzonym w ramie z kątownika stalowego.

Naprawa płyt balkonowych

Betonowe płyty czołowe balustrad balkonów zostały zdemontowane przez odcięcie od płyt w miejscu górnej krawędzi płyty. Demontaż przez cięcie piłami mechanicznymi i pomocniczo przez rozkucie ręczne lekkimi młotami. Demontaż istniejącej balustrady stalowej przez odcięcie. Skuto wylewki i płytki łącznie z warstwą spadkową (do płyty). Odsłonięte zbrojenia zabezpieczono antykorozyjnie w systemie Ceresit PCC. Na płycie żelbetowej, na warstwie kontaktowej wylano warstwę spadkową z szybko twardniejącej masy posadzkowej Ceresit CN 87zbrojonej siatka. Spadki wykonano w kierunku zewnętrznym budynku. Szczeliny dylatacyjne i połączenia ze ścianami zabezpieczono taśmą uszczelniającą Ceresit CL 152. Następnie wykonano izolację dwukrotnie z elastycznej powłoki Ceresit CR 90. Izolacja została wyprowadzona na przylegające ściany na wysokość cokolików. Wykonano montaż nowych balustrad aluminiowych z odtworzeniem charakterystycznej płytki trójkątnej z HPL Kronoart gr. 6mm w kolorze niebieskim.

Krawędź dłuższego boku płyty balkonu wykończono kątownikiem aluminiowym o wym. 140x50x3 malowanym proszkowo w kolorze niebieskim. Kątownik wklejono pod warstwę płytek dłuższą krawędzią, natomiast krótsza krawędź wystaje nad powierzchnię wykończonej posadzki około 3 cm w celu skierowania wody opadowej z płyty balkonowej w kierunku krótszego boku. Nowa balustrada aluminiowa wg rozwiązania systemowego firmy WIDO-PROFIL Myślenice. Wszystkie elementy aluminiowe balustrad malowane proszkowo w kolorze szarym RAL 7005, Rama trójkątna z płytą HPL wykonano w kolorze niebieskim RAL 5005.

Balustrada loggii strona południowa

Wykonano nowe balustrady aluminiowe wg rozwiązania systemowego firmy WIDO-PROFIL Myślenice z elementów nośnych – słupów aluminiowych o przekroju 50x38mm mocowanych do czoła płyty za pomocą marek z kątowników aluminiowych i kotew wklejanych.

Dla loggii wykonano ścianki działowe z profili aluminiowych firmy WIDEO-PROFIL , zabezpieczonych antykorozyjnie przez malowanie proszkowe w kolorze szarym, RAL 7005 z wypełnieniem szkłem bezpiecznym klejonym. Ściankę działową mocowano do posadzki oraz ściany budynku poprzez rurki dystansowe w istniejącym ociepleniu oraz za pomocą typowych mocowań systemowych.